Online Linguistic Support (OLS) – to narzędzie oceny kompetencji językowych i doskonalenia znajomości języków obcych dla uczestników mobilności w programie Erasmus+. Online Linguistic Support jest dostępny pod adresem: www.erasmusplusols.eu
Wsparcie językowe online (OLS) ma na celu pomóc uczestnikom programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności w poprawie znajomości języka, w którym będą pracować, studiować lub pracować jako wolontariusze za granicą, tak aby mogli jak najlepiej wykorzystać to doświadczenie. Ponieważ brak umiejętności językowych pozostaje jedną z głównych przeszkód w dostępie do europejskich możliwości kształcenia, szkolenia i mobilności młodzieży, OLS zapewnia dostęp do wsparcia językowego w elastyczny i łatwy sposób. Przyczynia się również do realizacji celu szczegółowego programu Erasmus +, którym jest promowanie nauki języków obcych i różnorodności językowej.
„Ponad 350 000 uczestników programu Erasmus+ co roku sprawdza swoje umiejętności językowe w OLS
i ma możliwość podniesienia swojego poziomu dzięki kursom językowym OLS.”
Kto może skorzystać z OLS?
- studenci z krajów programu wyjeżdżający na studia zagraniczne;
- studenci odbywający praktyki (staże*) między krajami programu;
- osoby uczące się i uczestniczące w kształceniu zawodowym (VET) wyjeżdżające na studia lub szkolenia za granicą;
- młodzi wolontariusze podejmujący działania wolontariackie w ramach programu Erasmus+ lub Europejskiego Korpusu Solidarności.
*Dotyczy mobilność niedawnych absolwentów w ramach cyklu studiów, na którym składają oni wniosek o praktykę.
OLS jest dostępny dla wszystkich europejskich języków urzędowych: bułgarskiego, czeskiego, duńskiego, niemieckiego, greckiego, angielskiego, estońskiego, hiszpańskiego, fińskiego, francuskiego, irlandzkiego, chorwackiego, węgierskiego, włoskiego, litewskiego, łotewskiego, maltańskiego, niderlandzkiego, polskiego, portugalskiego, rumuńskiego, słowackiego, słoweńskiego i szwedzkiego.
Każdy student, który zamierza zrealizować zagraniczną mobilność w ramach Erasmus+, zobowiązany jest do wypełnienia testu biegłości językowej (za wyjątkiem native speakerów). Uczestnicy mobilności w programie Erasmus+ muszą podejść do testu dwukrotnie: przed rozpoczęciem oraz pod koniec okresu trwania mobilności, w celu sprawdzenia postępów, jakie poczynili w zakresie znajomości języka mobilności. Test online ocenia ich umiejętności językowe – słuchanie, czytanie i pisanie – zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ).
„Średnio uczestnicy, którzy uczęszczają na kursy, aktywnie podnoszą swoje umiejętności językowe
o co najmniej jeden poziom CEFR (Common European Framework of Reference for Languages).”
